PRACOVNIA jest miejscem, gdzie edukacja i dobra zabawa tworzą związek idealny
Idea powstania PRACOVNI wypłynęła z głębokiego przekonania, że tkwi w człowieku potrzeba własnej, niezależnej od innych, interpretacji otaczającej rzeczywistości. Nie jest to cecha przypisana jedynie dyplomowanym artystom: plastykom, muzykom, aktorom. Każdy z nas to czuje, to przywilej naszego gatunku. Pragnienie tworzenia jest jednym z najbardziej pierwotnych, najbardziej podstawowych instynktów ludzkich. Różnimy się między sobą tylko umiejętnością jej przekazu, przełożenia myśli na wartość materialną.
Pracując z dziećmi i młodzieżą w szkole, przekonałam się, że ulubione przez nich hasło: „nie mam zdolności”, nie przekłada się na rzeczywistość. Każdy miał przecież wyobraźnię – kwestią było dobranie techniki i formy w jakiej praca zostanie wykonana. Myślę, że wszyscy, i uczniowie, i niejednokrotnie ja, jako nauczyciel, byliśmy zaskoczeni efektem końcowym.
W sztuce trzeba się otworzyć na siebie, posłuchać swojego wewnętrznego głosu i wyrazić, to tak, jak się czuje. Co wyróżnia dzieła powszechnie uznane za wybitne, od innych, równie ciekawych, technicznie bez zarzutu? Wielka sztuka nas porusza, wzbudza emocje – potrafimy wpatrywać się w dzieło, kompletnie nawet nie rozumiejąc jego treści (niejednokrotnie w przypadku sztuki abstrakcyjnej). Tajemnica tkwi w prawdzie, którą w sobie niosą!!! Artysta ukrył w nich cząstkę własnej duszy – spójrzcie na sztukę prymitywną, ludową, sztukę dziecka… Pomimo technicznych niedociągnięć, jest piękna, bo powtarzam – jest prawdziwa. Zarzuca się artystom, że są egotyczni, zbyt pewni siebie. Wybaczmy im, jeśli nie będą mówić własnym głosem, nikt ich nie usłyszy!!! Nie bójmy się własnych emocji i wzruszeń, są niepowtarzalne i wyjątkowe. Nasze dzieła określają naszą tożsamość, są jak pieczęć, osobisty ślad na ziemi.
Zachęcam Was gorąco do działania, naprawdę warto!!!
Założycielka Pracovni – magister sztuki, florystka, optymistka